Szukaj, myśl, ucz się, pytaj - zrekonstruuj!

12 kwietnia 2018

Tomasz Łomnicki

Autor: Tomasz Łomnicki

Zabawa w rekonstrukcję posiada kilka zasad, których warto się trzymać i mieć w pamięci. Zanim uda nam się dokonać poprawnego odtworzenia danego ubioru, postaci, broni, ba – całego oddział, to jednak minie trochę czasu. Żeby go nie marnotrawić i jak najlepiej wykorzystać wypada pamiętać o zasadach wypisanych na powyższej grafice, czyli: „Szukaj, myśl, ucz się, pytaj – zrekonstruuj.”

O co nam dokładniej chodzi?

Po pierwsze: szukaj. Skoro chcesz bawić się w to hobby i cieszyć się nim, to poświęć trochę swojego czasu i poszukaj potrzebnych Ci informacji. Uwierz, że Internet pełen jest obecnie wiedzy, która pozwoli nawet największemu laikowi na zdobycie podstawowych wskazówek. I to na takim poziomie, by obszyć się porządnie i bez późniejszego poczucia wstydu lub uciążliwego przeszywania się. Każda większa grupa rekonstrukcji historyczne posiada swoje forum, a także stronę internetową, które pełne są wiedzy na temat tego w jaki sposób się obszyli oraz na czym bazowali. Ponadto istnieją także inicjatywy ogólnopolskie jak chociażby FREHa czy grupa na Facebooku – Szlafroków rozmowy, a także rozliczne blogi dotyczące różnych epok. Szukając samemu pokażesz innym, którzy na początku rodzenia się ruchu odtwórstwa w Polsce mieli dużo trudniejsza przeprawę, że nie jesteś leniwy, sprawę traktujesz serio i wkładasz w nią serce. Nikt nie ceni ludzi, którzy chcą mieć wszystko podane na tacy. Zresztą jaka z tego byłaby satysfakcja?

Po drugie: myśl. Wszak myślenie nie boli, jak to wszyscy lubimy powtarzać, a daje nam wiele i potrafi zahamować złe decyzje. Z tego zaś wynika zdroworozsądkowe patrzenie na rekonstrukcję, a także krytyka źródeł. Gdy czytasz cokolwiek, badasz źródło, to zastanów się kiedy powstało, gdzie, w jakich okolicznościach. Czy autor danego opisu lub obrazy widział na oczy dane wydarzenie? A może zasłyszał i opisał? Myślenie pozwala bardzo często zaoszczędzić pieniądze. Gdy na samym początku zastanowisz się co pragniesz odtwarzać i czy jest to w zasięgu Twego portfela. Kiedy rozważysz takie kwestie serio, to unikniesz w przyszłości nader przykrego przebranżowienia się. A zmiana z Pana Brata na hajduka bywa niemałym szokiem psychicznym.

Po trzecie: ucz się. Tak, uczymy się całe życie, a rekonstruktorzy w szczególności. Jeżeli chcesz być naprawdę dobry w tym hobby, to wypada abyś wiedział więcej i nie bał się sięgać po nowe wiadomości. I to z wielu różnych dziedzin. Od historii politycznej danego kraju, obyczajowość, aż po sposoby… przędzenia wełny, każda informacja może być w późniejszym czasie dla Ciebie istotna. Dobrze jest poznać chociaż kilka słów w obcych językach, które miały kontakty, np. z Polską. Dzięki temu otworzy się przed Tobą bogactwo źródeł z innych krajów! Pamiętaj, że rekonstruktor, który plecie trzy po trzy, bo nie ma pojęcia o czasach, które odtwarza prezentuje sobą smutny widok. Nie obawiaj się jednak, bo nauka czegoś co Ciebie interesuje i jest Twoja pasją, to sama przyjemność!

Po czwarte: pytaj. I znów napiszemy powszechnie znane hasło, że kto pyta nie błądzi, ale cóż – tak właśnie jest. Nie bój się zadawać pytań jeżeli czegoś nie wiesz, od tego są inni rekonstruktorzy aby Ci na nie odpowiedzieć. Co więcej, powinieneś dopytywać o źródła nawet tych, którzy są w odtwórstwie od lat. Już nie raz zdarzyło się tak, że wszyscy nosili daną rzecz, bo ktoś kiedyś stwierdził, że tak być powinno, ale nie mieli na to źródeł. Az trafił się jeden, który zapytał dlaczego tak, a nie inaczej i okazało się, że należy dokonać zmian. Każdy z nas popełnia błędy, zamiast bać się i brnąć w niewiedze lepiej spytać. Oczywiście po uprzednich poszukiwaniach dokonanych samemu. Nic tak nie denerwuje, jak usłyszane po raz tysięczny to samo pytanie, na które jest odpowiedź na każdym forum.

Po piąte… Rekonstruuj! Trzymając się tych zasad możesz zacząć rekonstrukcję na naprawdę wysokim poziomie. Nie tylko rozwinąć się, zwiększyć swoją wiedzę, pasję, ale także poznać wartościowych ludzi. A wspomnienia z licznych wyjazdów na długo zostaną w Twojej pamięci!

ReCreator to firma zajmująca się łączeniem przeszłości z teraźniejszością, nauką historii w oparciu o nowe metody, a także popularyzacją historii.

Na skróty

  • Poznaj ofertę
  • Zespół
  • Jak pracujemy
  • Wpisy na blogu

Kontakt

Telefon:  +48 123 456 789
E-mail: kontakt@re-creator.pl

Randomowa 4
12-345 Kraków