dam ci linka...

20 października 2019

Łukasz Wrona

Autor: Łukasz Wrona

Internet to kopalnia wiedzy. Można w nim odszukać mnóstwo interesujących wiadomości, łatwo jednak zabłądzić i skończyć z niczym. Nie inaczej jest z materiałami poświęconymi grom, zwłaszcza tym, które możemy wykorzystać w edukacji. Dlatego postanowiłem podzielić się kilkoma adresami, które sam często odwiedzam. Zapraszam.

Jeśli czytałeś poradnik Sebastiana, to wiesz, jakimi rodzajami gier głównie się zajmujemy. Podobnego zakresu tematycznego spodziewaj się poniżej.

GRY PLANSZOWE – POLECANE LINKI

Jeśli jakiejś gry nie ma na Board Game Geeku (BGG), to znaczy, że nie istnieje. Jak w Google. Poszukiwania zaczynaj tutaj. W tej swoistej encyklopedii planszówek znajdziesz mnóstwo recenzji, filmów i dyskusji na temat konkretnych tytułów lub np. rodzajów gier, mechanik czy tematów. Sam ostatnio wykorzystałem BGG do przeanalizowania gier o tematyce krucjat

Screen strony BBG z profilem mojej gry Semper Fidelis

Nie mamy polskiego odpowiednika BGG. Istnieje jednak wiele portali zajmujących się prężenie grami planszowymi. Pojawiają się tem recenzje, zapowiedzi, felietony czy – interesujące mnie najbardziej – tzw. dzienniki projektantów, czyli zwierzenia twórców z postępów prac nad ich grami. Polecam szczególnie strony Board Times oraz ZnadPlanszy, których redaktorzy nierzadko omawiają gry historyczne i edukacyjne.

Jeśli zaś wolisz oglądać lub słuchać niż czytać, to sprawa jest jeszcze prostsza. Liczba vlogów i podcastów jest również duża. Najpopularniejszym planszówkowym kanałem na Youtube jest chyba GameTroll TV. Jeśli w relatywnie krótkim czasie chcesz zapoznać się z wieloma tytułami i wybrać ten, który może nadać się do Twojej pracy, to zdecydowanie polecam filmy Piotra Jasika. 

Drugim interesującym miejscem na YT, jeśli chodzi o nowoczesne gry planszowe, jest kanał Wojennik TV. Jak sama nazwa wskazuje, najczęściej (ale nie zawsze!) prowadzący przedstawiają gry strategiczne. Dla mnie to okno na świat pozwalające poznać nowości zza granicy. 

Jeśli zaś chcesz zadać jakieś pytanie, masz wątpliwości co do zasad danej gry lub szukasz rekomendacji, polecam dwie grupy fejsbukowe: gry planszowe oraz planszowe gry wojenne. Oczywiście wartościowych miejsc na tym portalu jest znacznie więcej, nie wyłączając grup związanych z wymianą czy sprzedażą gier oraz umawianiem się na rozgrywki. 

Aby poznać nowe tytuły – i zdecydować się na ich wykorzystanie np. podczas pracy z młodzieżą – wcale nie musisz od razu ich kupować. Co więcej, możesz uniknąć samodzielnego poznawania zasad poprzez lekturę instrukcji. W wielu miastach funkcjonuje sporo kawiarni (knajp, pubów), które nie tylko posiadają kolekcję gier dla klientów, ale wręcz funkcjonują jako miejsca dla graczy – duże stoły, dobre światło, nowości, przeszkoleni pracownicy do tłumaczenia zasad. Krakusów zdecydowanie zachęcam do odwiedzenia Hexa, Domówki i Boardowej. Wszystkie te miejsca znajdują się w centrum miasta. Natomiast więcej możliwości na zebranie graczy daje nowa aplikacja Gramyw.to

Innym sposobem na poznanie świata nowoczesnych gier jest udział w jednej z licznych imprez planszówkowych w Polsce. Na forum gry-planszowe.pl znajduje się zarówno aktualizowana lista tego typu spotkań, jak i wiele wątków poświęconych mniejszym eventom.

Projektując gry dla Wydawnictwa ALTER, staraliśmy się pojawić na największych, polskich imprezach - np. na poznańskim Pyrkonie w 2015 r.

QUESTY I GRY TERENOWE

Ideą questów jest ich samodzielność. W sieci znajdziesz sporo scenariuszy, które pozwolą Ci odwiedzić interesujące miejsca w towarzystwie dobrej zagadki. Polecam dwa portale, z których możesz pobrać mnóstwo dobrych questów:

BestQuest

Questy.com.pl

Natomiast godnym zarekomendowania portalem informującym o najbliższych grach miejskich organizowanych w Polsce jest miastotoplansza.pl

LARPY

Podobnie jak w rozdziale poświęconym planszówkom, strony larpowe można podzielić na kilka kategorii. Pierwszą z nich będą miejsca, w których poczytasz dobre teksty o larpowaniu i różnych formach tej aktywności. 

Największym zbiorem artykułów może się poszczycić strona Konferencji Larpowej, która co roku odbywa się w innym mieście (na początku 2020 roku będą to Katowice). Każdej konferencji towarzyszy publikacja, której wersja elektroniczna znajduje się w Internecie. Szczególnie polecam zbiory z lat 2013, 2014 i 2015. Znacznie dłuższą tradycją może pochwalić się skandynawska konferencja larpowa Knutepunkt, po której również pozostają wartościowe prace. Linki do publikacji z kolejnych lat znajdziesz na Wikipedii. 

Jeśli interesuje Cię (tak jak mnie) wymiar edukacyjny i zastosowanie larpów w szkołach, to koniecznie zapoznaj się z artykułami dr. Michała Mochockiego. Można powiedzieć, że to on zaraził mnie wizją realizacji larpów dla młodzieży. Był też mentorem pierwszych dużych projektów larpowych, które tworzyło stowarzyszenie Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej. Na stronie tego ostatniego znajdziecie gotowe scenariusze larpów historycznych wraz z instrukcją ich wykorzystania. Są rezultatem ostatnich dwóch projektów – „Czarne Złoto” i „BARSKA: Zawiąż Konfederację”. 

Sam także pisałem o tych i innych larpowych aktywnościach wśród młodzieży. Na moim profilu na portalu Academia opublikowałem wybrane z nich. 

Ogólnodostępne scenariusze larpowe, które można wydrukować i po zapoznaniu się z nimi samodzielnie poprowadzić (print and play), znajdują się na portalu larpbase.pl oraz lublarp.pl

O larpach podyskutujesz lub poszukasz inspiracji na dużej (ponad 6 tys. członków) grupie fejsbukowej Larp Poland

Larp historyczny "Walka o Tron" w Kutnie, fot. Michał Jabłoński, Muzeum Regionalne w Kutnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Projekt Rekreator
Łukasz Wrona

 

+48 660 730 930
kontakt@projektrekreator.pl

 

NIP: 6762378409

REGON: 380771898