Od początku 2020 roku aktywnie działamy na portalu Facebook, gromadząc wokół postaci Żółkiewskiego społeczność pasjonatów historii i wartościowej rozrywki.

Codziennie publikujemy związane z epoką Hetmana zagadki, a uczestnikom konkursu przyznajemy punkty, dzięki którym mogą się wspinać po stopniach staropolskiej kariery urzędnicznej. Organizujemy także wirtualne wydarzenia związane z życiem Żółkiewskiego. Dotychczas odbył się Sejm roku 1570”, a w planach mamy elekcję po śmierci króla Zygmunta Augusta i kolejne epizody z historii Rzeczpospolitej w XVI i XVII wieku.

Członkowie naszej społeczności współtworzą z nami wirtualny świat hetmana Żółkiewskiego. Tworzymy infografiki, które przybliżają czytelnikom kulturę poszczególnych województw wielonarodowego państwa, jakim była I Rzeczpospolita. Nierzadko nasze treści są tłumaczone na język ukraiński i białoruski. Chcemy przekonać jak najszersze grono odbiorców, że – jak pisał Jacek Kaczmarski – ta „terra Felix, Sarmatia (jest) warta wiecznych podróży, pióra i lutni”. Dlatego też zachęcamy czytelników do podejmowania prób posługiwania się językiem staropolskim. Efekty pierwszego z naszych konkursów (pt. „Napisz list do papieża – zostań królewskim sekretarzem”) prezentujemy poniżej.

rozstrzygnięcie konkursu

Listy do papieża

edukacja i rozrywka

Infografiki

przykładowe

zagadki

Kontakt

Email

kontakt@pospoliteruszenie.net

telefon

+48 660 730 930