BOHATER roku 2021

Jan Karol Chodkiewicz

W 400 lat po wiktorii chocimskiej przypominamy postać hetmana wielkiego litewskiego.

Ubiegły rok został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Projekt Żółkiewski to szereg działań edukacyjnych wykorzystujących innowacyjne metody kształcenia. Jest on skierowany do szerokiego grona odbiorców. Są to zarówno działania w oparciu o odtwórstwo historyczne (rekonstrukcje i inscenizacje), gry edukacyjne, larpy historyczne (forma improwizowanego teatru), jak i debaty oksfordzkie oraz gry fabularne. W roku 2020 skupialiśmy się na hetmanie Żółkiewskim. W tym roku przypominamy postać Jana Karola Chodkiewicza. Więcej o przedsięwzięciu tutaj.

Lista projektów planowanych na rok 2021

W budowie. Aktualizacja wkrótce.

Lista projektów zrealizowanych w roku 2020

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Zabrzmi to przyziemnie, ale sukces zależy głównie od pieniędzy, które uda nam się zdobyć. Jesteśmy stowarzyszeniem, organizacją non-profit działającą dzięki składkom członkowskim, wpłatom mecenasów oraz środkom pozyskanym w ramach konkursów . Łączny koszt wszystkich opisanych powyżej działań to około 500 000 złotych. Bez wsparcia ze strony instytucji publicznych oraz hojnych sponsorów nie uruchomimy większości projektów. Oferujemy zespół, wiedzę, doświadczenie, kontakty i partnerów.

Aktualnie  najcenniejszym wsparciem byłaby pomoc w fundraisingu – pozyskiwaniu środków na wyżej opisane działania. Liczymy również na sponsorów, którzy chcieliby włączyć się w to wartościowe dzieło popularyzujące historię Rzeczpospolitej, specjalistów od PR, dziennikarzy, lokalnych działaczy, samorządowców oraz edukatorów. 

Obecnie nasz zespół liczy kilkanaście osób. Jeśli uda nam się pozyskać środki, będziemy potrzebować animatorów i rekonstruktorów historycznych do działań w Polsce i za granicą.

Przede wszystkim skontaktuj się z nami. Możesz napisać e-maila, wysłać wiadomość prywatną na Facebooku lub zadzwonić.

Działania zostały obmyślone w sposób, który pozwala na dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców. Każde z zadań ma jednak nieco inny charakter i skalę. Część z nich adresowana jest do najmłodszych (np. gra wielkoformatowa), inne do uczniów szkół podstawowych (lekcje żywej historii), kolejne do uczniów szkół ponadpodstawowych (gra symulacyjna, larp negocjacyjny). Część zadań będzie miała charakter otwarty skierowany do grup wielopokoleniowych (questy, gry terenowe, inscenizacja poselstwa). Pragniemy by odbiorcami byli także mieszkańcy państw związanych z dziedzictwem Rzeczpospolitej – Ukraińcy, Białorusini, Litwini, Łotysze, Rumuni i Mołdawianie.

POMYSŁODAWCA

Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej

Stowarzyszenie zajmuje się przede wszystkim edukacją  pozaformalną z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi i metod kształcenia (gry, larpy, symulacje, lekcje żywej historii) oraz odtwórstwem historycznym. Epoką, którą szczególnie popularyzuje Stowarzyszenie, jest wiek XVI i XVII, czyli okres I Rzeczpospolitej. Działamy od 15 lat. Zrzeszamy kilkudziesięciu historyków, edukatorów, nauczycieli i rzemieślników historycznych.

aut. zdj. Tomasz Jabłoński

Żółkiewski! Gdy w Moskwie słyszeli to nazwisko, to blady strach padał na jej mieszkańców. W świeżej pamięci mieli bowiem geniusz wojskowy i furię bitewną dzielnego hetmana Rzeczypospolitej, który rozgromił Rosjan wielokrotnie, a pod Kłuszynem wprost zdemolował. Żółkiewski – to nazwisko bohaterskiego Lechity odtąd miało stać się synonimem męstwa i mądrości oraz zdolności do ostatecznego poświęcenia w walce za wiarę i Ojczyznę.

W zgiełku pól bitewnych, ale i w skrytości dyplomatycznych zabiegów Stanisław Żółkiewski wykuwał potęgę Rzeczypospolitej. W 1620 r. poniósł śmierć na polu walki nie tylko w obronie swojego kraju. Rzeczpospolita pełniła bowiem zaszczytną, ale i trudną rolę Przedmurza Chrześcijaństwa. Dlatego fascynująca biografia hetmana Żółkiewskiego w 400. rocznicę jego śmierci nie tylko jest wciągającą lekturą napisaną przez wybitnego historyka i patriotę, prof. Wojciecha Polaka, ale też wciąż aktualną wskazówką dla współczesnych pokoleń.

344 str., 16,5 x 23,5 cm, twarda oprawa, ponad 150 ilustracji

69 zł

dla sympatyków Projektu Żółkiewski na hasło KŁUSZYN 35 % taniej

zamówienie: nr tel. 12/2545631, 12/2545602 lub e-mail: sprzedaz2@bialykruk.pl

przy zamówieniu powyżej 200 zł. koszty przesyłki (16 zł) ponosi wydawnictwo

Projekt objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Spraw Zagranicznych

Partnerzy

organizacje i instytucje zaangażowane w projekt

Komitet honorowy

Wiceminister Rozwoju

Robert Krzysztof Nowicki

doradca Prezydenta RP

prof. dr hab. Andrzej Waśko

historyk, członek Narodowej Rady Rozwoju

prof. dr hab. Andrzej Nowak

badacz kultury staropolskiej, pieśniarz

dr hab., prof. UAM Jacek Kowalski

historyk, ekspert ds. staropolskiej sztuki wojennej

dr Radosław Sikora

ekspert ds. gamifikacji edukacji

dr Michał Mochocki

Wiceprezes Platformy Przemysłu Przyszłości

Paweł Nowak

Wsparcie

Działajmy razem w roku żółkiewskiego

Jeśli chcesz nam pomóc zrealizować wszystkie zaplanowane przez nas działania, możesz wysłać do nas e-maila. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości. Od lat współpracujemy z instytucjami kultury i oświaty, takimi jak szkoły, muzea, fundacje i domy kultury. Zapraszamy Cię do współpracy.

 

PROJEKT W MEDIACH

Idealny Mąż Stanu?

Rozmowa dra Radosława Sikory i koordynatora projektu Łukasza Wrony o Projekcie „Żółkiewski” w telewizji wPolsce.pl.

Kontakt

Email

kontakt@pospoliteruszenie.net

telefon

+48 660 730 930